Label
  SiteMap | English ۱۳۹۸ دوشنبه ۵ اسفند
   درباره IAPME
  گالری تصویری
  آمار سایت

امروز 72
ماه جاری 21494
کل مراجعات 247109

  اخبار
  چاپ برگشت

ضرورت ارسال گزارشات عوارض دارویی و اشتباهات مرتبط با مصرف فراووده های سلامت

  با سلام

با احترام، با نظر به این که عوارض ناخواسته ناشی از مصرف کالاهای داروپزشکی، چهارمین تا ششمین علت مرگ در بسیاری از کشورها است، همچنین پس از بروز ADR، بیماران به طور متوسط ۸ تا ۱۲ روز بیشتر در بیمارستان می مانند و این هزینه اقامت آن ها در بیمارستان و درگیری کادر درمان را افزایش می دهد. تقریبا ۲۰ درصد از بیماران سرپایی دریافت کننده دارو از ADR رنج می برند و این واقعیت کیفیت زندگی آن ها را متأثر می سازد. تشخیص زود هنگام عوارض ناخواسته دارویی دارای اهمیت زیادی است زیرا سبب نجات جان انسان ها و صرفه جویی در هزینه ها می شود.

همان طور که مستحضر هستید، ایجاد سیستم یکپارچه دریافت گزارش عوارض ناخواسته ناشی از مصرف کالاهای سلامت و پیگیری مناسب آن ها و همچنین ارزیابی اشتباهات داروپزشکی و اعمال مداخلات ضروری، به منظور رفع پتانسیل بروز اشتباهات داروپزشکی و ارتقای ایمنی بیمار، امری بدیهی و اجتناب ناپذیر می باشد. لذا، با عنایت به ماده ۴ دستورالعمل شماره ۲۰۰۰۸ مورخ ۱۳۸۵/۱۱/۲۱، با امضای وزیر محترم وقت، مبتنی بر وجود مسؤلیت کلیه دانشگاه ها، دانشکده های علوم پزشکی کشور، مراکز بهداشتی درمانی دولتی و خصوصی، سازمان های بیمه گر، سازمان های پزشکی قانونی و سازمان نظام پزشکی در ارسال گزارشات عوارض دارویی و اشتباهات دارو پزشکی، خواهشمند است دستور فرمایید، اطلاع رسانی در این خصوص به جامعه پزشکی شاغل در کلیه مطب ها و درمانگاه ها و سایر مراکز تحت پوشش آن سازمان محترم در خصوص ارسال گزارش های مذکور به سازمان متبوع به نحو مقتضی صورت پذیرد.

شایان ذکر است، ارسال گزارشات عوارض ناخواسته دارویی و اشتباهات دارو پزشکی از طریق زیر امکان پذیر است:

۱- سامانه بر خط گزارش دهی عوارض ناخواسته داروها و فراورده های سلامت از طریق صفحه اصلی سازمان غذا و دارو، به آدرس www.fda.gov.ir و یا لینک مستقیم adr.ttac.ir

۲- تکمیل فرم زرد ADR

۳- تماس تلفنی با شماره تلفن های:  66176934  و 61927144

از مساعدت و هوراهی جنابعالی، کمال تشکر را دارم.

               دکتر غلامرضا اصغری

                  معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو


1397/09/25

صنعت دولت دانشگاه
اخبار

ورود اعضا

نام کاربری :
کلمه عبور :
  
  کلمه عبور خود را فراموش کرده ام.

سایتهای مرتبط