Label
  SiteMap | English ۱۳۹۹ جمعه ۹ خرداد
   درباره IAPME
  گالری تصویری
  آمار سایت

امروز 17
ماه جاری 24941
کل مراجعات 260579

  اخبار
  چاپ برگشت

سخنرانی دکتر حمیدرضا صفی خانی با موضوع رویکرد های مختلف در تعیین بسته پایه خدمات سلامت با اولویت دارو

 

چکیده ی سخنرانی:

در نظام سلامت با نیازهای نامحدود و منابع محدود سروکار داریم پس برای خرید خدمات موردنیاز نظام سلامت نیاز به جیره بندی(Rationing) خواهیم داشت. برای انجام جیره بندی نیز باید تعریف مشخصی از عدالت داشته باشیم و نمیتوان فقط بر اساس هزینه-اثر بخش بودن خدمات و یا گرایشات سیاسی تصیمیم گیری نمود.

یکی از مشکلاتی که در خرید خدمات سلامت و به خصوص دارو در ایران وجود دارد، نبود استراتژی خرید است. به عبارت دیگر "ما خریدار آگاه نیستیم و نمی دانیم که چه چیزی، به چه مقدار و چگونه بخریم". خدمات سلامتی که در کشور ارائه می شوند در یکی از دسته های خدمات پیش گیری، بازتوانی و درمانی قرار میگیرند. برای پوشش خدمات درمانی که بیشترین میزان هزینه را به خود اختصاص می دهند بسته پایه خدمات سلامت تعریف می شود و دولت موظف است بدون در نظر گرفتن قدرت پرداخت، آن را برای همه مردم فراهم کند.

برای کمک به کشورهای با درآمد پایین در انتخاب خدماتی که باید در بسته پایه قرار بگیرند، گروهی متشکل از بانک جهانی، سازمان جهانی بهداشت، بنیاد Gates و چند سازمان دیگر پروژه انتشار Disease Control Priorities Project یا به اختصار  DCP را در دهه 90 میلادی راه اندازی کردند. از آن زمان تا کنون سه نسخه از DCP تهیه شده که آخرین نسخه آن DCP3 در سال 2009 در 9 جلد منتشر شد. به طور کلی هدف این پروژه کمک به سیاست گذاران در کشور های با درآمد پایین برای اختصاص درست منابع به خدماتی است که منجر به بهبود سلامت جامعه و کاهش فقر میشوند. معیار انتخاب خدمات در این روش Extended Cost-Effectiveness Analysis  می باشد.

در ایران از سال گذشته، پروژه Iran P4AID با هدف نهادینه سازی DCP3 در کشور با هدف تقویت نظام سلامت، جیره بندی و اولویت بندی مناسب خدمات آغاز به کار کرده است. شایان ذکر است که کشور ما تنها کشوری با میزان درآمد متوسط است که برای تقویت نظام سلامتش  قصد تطابق و نهادینه سازی DCP3 را دارد.


1397/08/29

صنعت دولت دانشگاه
اخبار

ورود اعضا

نام کاربری :
کلمه عبور :
  
  کلمه عبور خود را فراموش کرده ام.

سایتهای مرتبط